Popradské pleso sa nachádza v Mengusovskej doline v nadmorskej výške 1 500 m.n.m. Vedľa plesa sa nachádza Horský hotel Popradské pleso a Majláthova chata. 30 min. peši od plesa je situovaný známy Symbolický cintorín, ktorý je pietnym miestom na pamiatku tých, ktorí nechali svoje životy vo Vysokých Tatrách. Najjednoduchší prístup k Popradskému plesu je po ceste po modrej značke od zastávky električky „Popradské Pleso“ (1:15 min.) alebo zo Štrbského Plesa po červenej značke (1:30 min.)
Ostrvá
Ostrva (1984m) predstavuje jeden z nižších vrcholov Vysokých Tatier, ktorý ohraničuje juhovýchodnú stranu Popradského plesa. A hoc je vrchol Ostrvy nevysoký, je medzi turistami značne obľúbený. Je to vďaka jeho výbornej dostupnosti, relatívnej nenáročnosti a tak isto úžasným výhľadom do Mengusovskej doliny okolo Popradského plesa a na priľahlé kopce. Na vrchol Ostrvy je v porovnaní s inými tatranskými vrcholmi pomerne pohodový výšľap, bez výrazne náročnejších úsekov. Preto je vrchol prístupný aj o niečo menej zdatným turistom. Nejaká kondícia je však nevyhnutná, predsa len ide o vrchol v nadmorskej výške takmer 2000 metrov. Na vrchol môžete vyraziť napríklad zo Štrbského plesa, čo je asi najpopulárnejšia varianta. Výlet môžeme odporučiť i deťom, čo majú aspoň nejakú kondíciu a dlhé chodenie im príliš nevadí.
Symbolický cintorín
Symbolický cintorín (1 525 m n. m.) je turistami hojne navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy, kde sa v limbovom poraste nachádza symbolický cintorín na pamiatku tých, ktorí nechali svoje životy vo Vysokých Tatrách a výnimočne i Tatrancov, ktorí zahynuli v svetových horách. Toho času sa tu nachádza vyše 160 pamätných tabúľ a 50 ručne vyrezávaných drevených krížov. Pôvodne boli pamätné tabule obetí Vysokých Tatier roztrúsené viac-menej na konkrétnych miestach horských tragédií. Propagátorom, ako aj konkrétnym realizátorom myšlienky založiť symbolický cintorín obetí hôr bol akademický maliar Otakar Štáfl, ktorý sa spolu s manželkou a niekoľkými priateľmi pustil v roku 1936 do výstavby diela. Verejnosti ho odovzdali v roku 1940 s mottom „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu”. Dnes sa o symbolický cintorín stará Správa TANAPu. Na jeho ďalšie rozširovanie platia z estetických a priestorových príčin teraz už prísne kritériá. Pre návštevníkov je každoročne uzavretý od 1. januára do 30. júna.
Mengusovská dolina
Mengusovská dolina je 8 kilometrov dlhá, rozvetvená, turisticky príťažlivá dolina. Jej vody vytvárajú riečku Poprad. Kratšie túry smerujú zo Štrbského Plesa (červená) alebo zo zastávky TEŽ Popradské Pleso (modrá) do centra doliny k Popradskému plesu (Chata pri Popradskom plese – ubytovanie, strava) a na Symbolický cintorín (pamiatka obetiam hôr). Pri Popradskom plese sa dolina člení na severovýchodnú Zlomiskovú a na severozápadnú samotnú Mengusovskú dolinu. Ňou chodník (modrá) stúpa do Hincovej kotliny a do bočnej kotliny Žabích plies (červená). Hincovu kotlinu lemuje skalný amfiteáter Mengusovských štítov, Kôprovského štítu a Čubriny. V závere dominuje Veľké Hincovo pleso (20,08 ha, hĺbka 53,7 m – najväčšie a najhlbšie na slovenskom území Tatier). Cez Vyšné Kôprovské sedlo možný prechod do Kôprovej doliny (modrá) alebo výstup na Kôprovský štít (červená) s výhľadmi do okolitých dolín a na susedné vrcholy. Kotlinu Žabích plies oddeľuje od Hincovej kotliny južný hrebeň dominantného pyramídového vrcholu Volovca. Okolo Žabích plies chodník (červená) stúpa mohutným sklaným prahom (zaistený reťazami) do Dolinky pod Váhou ku Chate pod Rysmi (2250 m, najvyššie položená vysokohorská chata). Cez sedlo Váhy chodník stúpa na najvyhľadávanejší výhľadový vrchol Rysy (2499,6 m, štátna hranica – nutný návrat).
Z vlaku na bicykli priamo k plesu
Vystúpte z našej historickej električky na zastávke Popradské pleso a zvezte sa bicyklom k Popradskému plesu. Celá trasa vedie po asfaltovej ceste, ktorá je zároveň aj turistickým chodníkom a cestou pre vozidlá so špeciálnym povolením v určitú dobu. Úvod je náročný a stúpanie vám dá asi zabrať. Nasleduje niekoľko zákrut, ktoré keď zdoláte, odmenou vám bude nádherný výhľad na okolitú krajinu a tatranské štíty. V závere je terén už iba mierne zvlnený. Oddýchnuť si môžete na viacerých miestach, alebo vydržte do cieľa a občerstvíte sa v obklopení hôr na breho Popradského plesa, či v horskom hodeli hneď pri plese
Zlomisková dolina
Zlomisková dolina je významnou severovýchodnou odnožou Mengusovskej doliny. Patrí medzi najväčšie turisticky nesprístupnené doliny, pomerne často ju však navštevujú horolezci, lebo práve v tejto doline sa nachádza niekoľko klasických tatranských výstupov – napríklad na Ošarpance, Vysokú, Zlobivú, Ganek či Dračí štít. Okrem toho sedlo Východná Železná brána (2 255 m), ktoré leží v závere doliny, ponúka jeden z najlepších prechodov z južnej strany Tatier na severnú, na Popradské pleso cez Zlomiskovú dolinu a sedlo do Kačacej doliny, k ďalším vychýreným tatranským lezeckým terénom. Aj preto sú práve horolezci najčastejšími návštevníkmi doliny.