Jeseň v Regióne Vysoké Tatry – netradičné výlety za poznaním

Vysoké Tatry

Región Vysoké Tatry ponúka omnoho viac, než nájdete na internetových obrázkoch. Jeseň je v horách najkrajším ročným obdobím, počasie je obvykle veľmi stabilné, preto ak túžite po relaxe a pokoji, ale zároveň sa chcete niečo dozvedieť, je na to najlepší čas!

Najbližšie týždne sú ideálne pre tých z Vás, ktorí toto leto tatranský región ešte nenavštívili alebo nestihli prísť na svoje obľúbené miesta.

Netradičné výlety za poznaním

Okrem bohatej histórie Vysoké Tatry ponúkajú a možnosť aktívneho oddychu a relaxu za ktorým vás pohodlné vyvezú moderné lanovky v strediskách Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, či Štrbské Pleso.

Lanovka Tatranská Lomnica
Lanovka Tatranská Lomnica

Lanovka Tatranská Lomnica – Lomnický štít je sama o sebe výnimočná, tento zážitok nikde inde na Slovensku a v Tatrách nevyskúšate. Bola vybudovaná v 30. rokoch 20. storočia a predstavovala svetový unikát (držala niekoľko svetových rekordov). História jej výstavby je veľmi pútavá a poteší svojim príbehom každého milovníka technických vynálezov. Na vrchole Lomnického štítu je dnes sa dnes môžete aj ubytovať a zažiť najúchvatnejšie tatranské ráno.

Lanovka Lomnický štít
Lanovka Lomnický štít

Dnes si môžete dopriať výlety lanovkami za čerstvým horským vzduchom a majestátnymi výhľadmi. Vyvezte sa lanovkou na Skalnaté pleso do nadmorskej výšky 1751 m n.m. objavte čaro horského prostredia, prejdite sa okolo hladiny plesa, či zrelaxujte na slnečnej terase reštaurácie Panorama. Pokračujte lanovkou do Lomnického sedla až do výšky 2190 m n.m. a užite si prechádzku po streche Tatier s dokonalými výhľadmi do dolín, či na najstrmšiu zjazdovku na Slovensku. Náš tip: filmársky žľab, ktorý môžete navštíviť cestou do Lomnického sedla – miesto, na ktorom sa natáčalo mnoho slovenských filmov o Vysokých Tatrách.

Prvé observatórium na Slovensku

Lomnický štít
Lomnický štít

Klimatická stanica na Skalnatom Plese patrí k naším najvýznamnejším horským staniciam. Stanica pracuje od roku 1941. Meteorologické observatórium sa nachádza v budove Astronomického observatória na Skalnatom Plese vo Vysokých Tatrách. Každoročne si môžu záujemcovia počas Dňa otvorených dverí osobne pozrieť hvezdárske ďalekohľady a zoznámiť sa s prácou vedcov a astronómov, ktorí tú pôsobia.

Objavte najkrajšie tatranské trasy a doprajte si horské scenérie ako na dlani

Túra Lomnické sedlo
Túra Lomnické sedlo

Vyvezte sa lanovkou na Skalnaté pleso a ďalej pokračujte nenáročnou túrou po Tatranskej magistrále až na Hrebienok, kde vás okrem množstva novodobých moderných atrakcií (tubing, kvantarium, … ) čaká aj Príjemná zóna kde si po vašej rodinnej túre môžete dopriať oddych a relax na drevených ležadlách. Z Hrebienka vás do Starého Smokovca pohodlne dopraví pozemná lanovka. Počas zimy je tento výlet spojený aj s návštevou ďalšieho unikátu – Tatranského ľadového dómu.

Liečivý prameň

Smokovecká kyselka už stáročia vyviera z prírodného prameňa v oblasti Slavkovského štítu. Práve jej výskyt započal prvé osídľovanie Starého Smokovca, najstaršej podtatranskej časti. Voda z prameňa neobsahuje žiadne biochemické znečistenie a má vzácnu, vyváženú skladbu minerálov. Jej účinky sú blahodarne a liečivé. S týmto prívlastkom sa plné demižóny pravidelne prepravovali na chrbtoch oslov či koní dokonca aj pre osobnú potrebu kráľovnej Márie Terézie, na dvor do Viedne. V tom čase mala ešte oranžovú farbu.

Bunker smutných príbehov

Bunker smutných príbehov
Bunker smutných príbehov

Po ceste na Kriváň, sa nachádza zrekonštruovaný partizánsky bunker označený pamätnou tabuľou. Tá pripomína ťažký boj nemeckých fašistov s partizánskym oddielom Vysoké Tatry, ktorý sa tu odohral 14.01.1945. Jednou z obetí spomínaných bojov bol aj slovenský horolezec, horský vodca a lekár Zoltán Brüll, ktorý pôvodne pôsobil ako súkromný lekár, vysokohorský nosič a napokon ako železničný údržbár. Bol umiestnený do tábora nútených prác, odkiaľ utiekol k partizánom do oblasti Kôprovskej doliny. Ako lekár – humanista ošetril v jeden večer i zajatého nemeckého vojaka Gerelda Schachta. V tú istú noc početný nemecký oddiel zaútočil na bunker a partizánov, vrátane Zoltána Brülla, zavraždili.

Aristokrat lesov

Tatranská Javorina
Tatranská Javorina

Christian Hohenlohe, nemecké knieža, bol princom, generálom, politikom a priemyselníkom. Pochádzal z hlavnej línie rodu Hohenlohe a vlastnil rozsiahle pozemky i vo Vysokých Tatrách. Ako hlavné sídlo si zvolil Tatranskú Javorinu kde si v roku 1885 postavil zámoček a zriadil pekáreň, v ktorej sa pieklo krmivo pre zver. Po niekoľkých rokoch chovu začal organizovať poľovačky, ktorých sa zúčastňovala aristokracia z celej Európy. Menší zámoček si v roku 1898 postavil i vo Vyšných Hágoch. Oba sídla je možné objaviť pri potulkách Tatrami, avšak iba ten v Javorine, je možné i navštíviť.

Pár pikošiek, ktoré ste zaručene nevedeli o Poprade

AquaCity Poprad
AquaCity Poprad

AquaCity Poprad – kedysi krytá plaváreň v meste Poprad, dnes moderný dovolenkový resort a termálnym aquaparkom so 14timi bazénmi, wellnes či medicínskym centrom. V okolí kde tento resort vyrástol vyvieral nezameniteľný prameň geotermálnej vody, ktorý bol nevyužitý a vtedy nepoužiteľný. V AquaCity Poprad v hĺbke 1 300m pod povrchom sa tento zdroj ukrýval po dobu viac ako 15 000 rokov, aby napokon priviedol na povrch najčistejšiu termálnu vodu obsahujúcu viac ako 20 minerálov. Teplota vody 49° C zaraďuje túto vodu do skupiny horúcich vôd (nad 42°C). Na základe bohatého mineralogického zloženia s obsahom vápnika, horčíka, sodíka a kysličníka uhličitého, termálnu prírodnú vodu v AquaCity Poprad možno charakterizovať ako vodu s blahodarnými účinkami na organizmus. Popri zábave na toboganoch či vo vírivkách sa teplo z geotermálnych prameňov využíva aj na efektívne vykurovanie nielen hotela, bazénov a celého rezortu ale napríklad, čo je zároveň európsky unikát, vyhrieva aj trávnik vedľajšieho národného tréningového centra. . V AquaCity Poprad si na svoje príde každá veková skupina. Či už vyhľadávate wellness a relax alebo divokú zábavu na tobogánoch a všelijakých vodných atrakciách alebo si chcete len tak posedieť vo vodnom bare.

AquaCity Poprad
AquaCity Poprad

Spišská Sobota

Rímskokatolícky kostol sv. Juraja Spišská Sobota
Rímskokatolícky kostol sv. Juraja Spišská Sobota

Spišská Sobota právom patrí medzi najkrajšie časti Popradu. Gotický rímskokatolícky kostol sv. Juraja ukrýva 6 oltárov, jeden z dielne Majstra Pavla z Levoče. V roku 2008 ho navštívila anglická kráľovná Alžbeta II. s manželom princom Filipom.

Poďme na návštevu!

V dome č. 21 na Sobotskom námestí bývala Zuzana Hönschová, manželka Mórica Augusta Beňovského, cestovateľa a kráľa Madagaskaru.
Dom č. 31 v južnej časti zástavby sa spája hneď s 2 osobnosťami. V roku 1474 v ňom podľa legendy prenocoval uhorský kráľ Matej Korvín, zakladateľ prvej univerzity v Uhorsku – Academie Istropolitany a zároveň je rodným domom hlavného architekta Tatier, Gedeona Majunkeho.
Dom č. 26 pripomína jedného z predstaviteľov vrcholného českého barokového sochárstva – Jána Brokoffa. Ten okrem iných navrhol sochu Jána Nepomuckého na Karlovom moste v Prahe.

Kvetnica

Na Kvetnici sa nachádza stará štôlňa Strieborná z roku 1562, kde sa ťažila medená ruda, striebro a dokonca aj zlato. Nezabudnite pri návšteve Kvetnice do štôlne nakuknúť. Zaujímavosťou tejto lokality je aj výskyt minerálov, najmä achátov (staré cca. 250 miliónov rokov) . Rodiny s deťmi určite ocenia aj blízkosť zvernice s mufloňou a diviačou zverou, či viaceré možnosti na tradičnú opekačku.

Obri pod Tatrami?

Zaniknutá osada Šoldov
Zaniknutá osada Šoldov

Zaniknutá osada Šoldov, ktorú nájdete blízko obce Štrba pod Štrbským Plesom skrýva mnoho historických zaujímavostí. Jednou z nich je napríklad objav kostier ľudí, vysokých okolo 2 metre, čo bolo v stredoveku veľmi zriedkavé. Osada je obostretá tajomstvom, niet o nej totiž takmer nijakej zmienky v prameňoch. Predpokladá sa, že bola veľmi stará, staršia než všetky okolité obce pod Tatrami. V osade sa okrem bežných vidieckych domov nachádzal kostolík, možno dokonca i benediktínsky kláštor. Niekoľko nálezov z tejto lokality sa nachádza v Podtatranskom múzeu v Poprade. Toto archeologické nálezisko nájdete ľahko podľa značenia po zídení z diaľnice D1 alebo počas cyklovýletu.

Zaniknutá osada Šoldov
Zaniknutá osada Šoldov

Vedeli ste o jazierkach lásky?

Jazierka lásky sa pôvodne nazývali Štrbské rybníky . Kedysi sa na brehu jedného z jazierok nachádzal aj malý domček pre rybného hospodára. Časom ich jazierkami lásky začali nazývať samotní obyvatelia. Radi totiž toto príjemné miesto uprostred tatranských lesov navštevovali a nachádzali tu pokoj. Chodili sem aj kúpeľní hostia či zamilované páry. Iná zvesť zas hovorí, že ich názov pochádza zo samotnej polohy ich umiestnenia, nakoľko jazierka ležia pri sebe. Nech je to už akokoľvek, faktom ostáva, že toto miesto je vskutku nádherné. Na dne väčšieho z jazierok by sa mal nachádzať slovenský dvojkríž, ktorý tam bol umiestnený v roku 1940, skúste ho pohľadať!

Poznáte históriu existencie skokanských mostíkov na Štrbskom Plese?

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Skokanské mostíky sú súčasťou lyžiarskeho Park Snow na Štrbskom Plese v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách, ktorý je jedným z najkrajších areálov na Slovensku.
Skokanský mostík K120 na Štrbskom plese je jednoznačne technický unikát. Unikátnosť tohto stavebného diela spočíva už v jeho lokalite. Patrí medzi tri najvyššie postavené skokanské mostíky sveta z hľadiska nadmorskej výšky. Nachádza sa v nadmorskej výške cca 1500 m.n.m. Naposledy sa na veľkom mostíku skákalo vo februári 1999. Odvtedy mostík nemal využitie až do 11. augusta 2018. Po dlhých 18 rokoch mostík opäť ožil a stal sa centrom unikátneho svetového podujatia Red Bull 400. Byť na Štrbskom Plese a nemať fotku s týmto mostíkom v pozadí – ako keby ste tam ani neboli! Na vyššom mostíku P-120 je možné vyskúšať bungee jumping na gumenom lane do hĺbky 70 metrov.

Naplánujte si svoje zážitky vopred!

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Domáci odporúčajú turistom i hosťom pár praktických rád – na turistiku a lanovky ísť v skorých ranných hodinách, či tesne popoludní, lanovky premávajú až do večerných hodín. Rovnako vyberať si menej známe vrcholy a chodníky a neriadiť sa vopred dlhodobou nepriaznivou predpoveďou počasia, ale rozhodnúť sa spontánne. Nezabudnúť na poistenie na horách či kartu zliav Tatrycard a na záver odporúčajú všetky služby, u ktorých je to možné, nakúpiť vopred online a ušetriť tak čas nielen pri kúpe ale aj priamo pri vstupoch.

V Regióne Vysoké Tatry ste v bezpečí!
FB Región Vysoké Tatry
IG Región Vysoké Tatry

Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej Republiky.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...